آموزشمقاله

ارز دیجیتال او ام جی نتورک (OMG) چیست؟

ارز دیجیتال او ام جی نتورک که پیش‌تر با نام «اومیسه گو» (OmiseGo) شناخته می‌شد، راهکاری برای افزایش مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم است.

این رمزارز و شبکه مادر آن مدعی‌اند که می‌توانند کارمزد تراکنش‌ها موسوم به «گس فی»‌ را در بلاک چین اتریوم کاهش و سرعت پردازش تراکنش‌ها را افزایش دهند. گفتنی است که شبکه او ام جی به‌طور‌کامل با توکن‌های مبتنی‌بر اتریوم ازجمله توکن‌های استاندارد ERC-20 سازگار است.

در این مقاله از بلاگ تترلند، ارز دیجیتال او ام جی نتورک را معرفی می‌کنیم و درباره نحوه عملکرد و مزایای آن سخن می‌گوییم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

شبکه او ام جی چیست؟

شبکه «او ام جی» یا «او ام جی نتورک» (OMG Network) راهکاری لایه‌دوم برای تسهیل نقل‌وانتقال ارزش در بستر شبکه اتریوم بدون نیاز به اعتماد طرفین است. این شبکه می‌خواهد کارمزد و زمان تأیید تراکنش‌ها را در بلاک چین اتریوم کاهش دهد؛ بدون آنکه خدشه‌ای به امنیت این شبکه وارد کند.

به‌بیان ساده، شبکه او ام جی می‌خواهد معضل مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم را حل و فصل کند؛ معضلی که به پاشنه آشیل این بلاک چین تبدیل شده است.

 

ارز دیجیتال او ام جی نتورک

 

شبکه او ام جی چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور‌که پیش‌تر گفتیم، شبکه OMG در قالب راهکاری لایه‌دوم طراحی و پیاده‌سازی شده است. راهکار لایه‌دوم، راهکاری ثانویه است که خود بر‌پایه بلاک چین اصلی (به‌عنوان لایه‌اول)‌ بنا می‌شود. با انتقال بار پردازش تراکنش‌ها به لایه‌دوم، بخشی از ظرفیت لایه‌اول آزاد می‌شود و در‌اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

از دیدگاهی دیگر، می‌توان راهکار لایه‌دوم را همچون بلاک چینی ثانوی توصیف کرد که روی بلاک چین اولیه سوار می‌شود و توان عملیاتی آن را افزایش می‌دهد.

شبکه او ام جی مدعی است که می‌تواند هم‌پای اتریوم، امنیت دارایی‌های کاربران را تضمین و تراکنش‌های آن‌ها را با هزینه کمتر و سرعت بیشتری پردازش کند. ناگفته نماند که این شبکه و توکن بومی آن، یعنی ارز دیجیتال او ام جی نتورک، به‌طور‌کامل با تمامی توکن‌های خانواده اتریوم سازگار هستند.

شبکه اتریوم توانسته است قابلیت‌های نوآورانه پرشماری را برای کاربران رمزارزها به‌ارمغان بیاورد. بااین‌حال، گاهی اوقات تعامل با این شبکه بسیار گران تمام می‌شود؛ به‌ویژه آنکه کارمزدهای گزاف آن نقل‌وانتقال مبالغ خرد را ناممکن می‌کند.

تا‌به‌امروز، شبکه او ام جی توانسته است در میدان عمل کارایی خود را به‌اثبات برساند. به‌همین‌دلیل، برخی از استیبل کوین‌های معتبر از‌جمله تتر، بخشی از موجودی خود را در بستر این شبکه عرضه کرده‌اند.

گفتنی است که شبکه OMG، تنها راهکار لایه‌دوم زیست‌بوم رمزارزها نیست و با رقبای قدر بسیاری روبه‌روست که از میان آن‌ها می‌توان به «آپتیمیزم» (Optimism) و «لوپرینگ» (Loopring) و «زی‌کی سینک» (zkSync) اشاره کرد.

چرا شبکه او ام جی از اهمیت فراوانی برخوردار است؟

شبکه OMG و ارز دیجیتال او ام جی نتورک از اهمیت بسیاری در زیست‌بوم اتریوم برخوردارند. همان‌طور‌که احتمالا می‌دانید، شبکه اتریوم همچون دیگر شبکه‌های بلاک چینی از مقیاس‌پذیری کافی بی‌بهره است. گاهی اوقات، ازدحام و شلوغی این شبکه باعث افزایش زمان تأیید تراکنش‌ها از چند ثانیه به چند ساعت و حتی چندین روز می‌شود.

علاوه‌بر مسئله زمان، هزینه گزافی نیز در قالب کارمزد تراکنش روی دست کاربران باقی می‌ماند. این هزینه ممکن است برخی مواقع تا چند‌صد دلار هم افزایش پیدا کند. ساختار شبکه اتریوم به‌گونه‌ای است که تراکنش‌های دارای نرخ کارمزد بیشتر در اولویت پردازش قرار می‌گیرند. بنابراین، اگر گس فی یا کارمزد کمتری برای تراکنشتان انتخاب کنید، ممکن است مدتی طولانی منتظر نهایی‌شدن آن بمانید.

وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد، برای تأیید نهایی تراکنش خود یا باید کارمزد بیشتری پرداخت کنید یا زمان انتظار طولانی را به جان بخرید. پس وقتی ازدحام در شبکه اتریوم از آستانه‌ای فراتر می‌رود، دو مشکل بزرگ پیش می‌آید: کارمزدهای زیاد و افزایش زمان تأیید تراکنش‌ها.

شبکه OMG و ارز دیجیتال او ام جی نتورک می‌توانند این دو مشکل را حل کنند و بار سنگینی را از دوش کاربران بردارند. این شبکه در هر ثانیه هزاران تراکنش را پردازش می‌کند؛ آن‌هم با هزینه‌ای کمتر از یک‌سوم هزینه متوسط شبکه اتریوم.

با رشد جهش‌وار حوزه دیفای و توسعه انبوهی از اپلیکیشن‌ها در این بخش نوپا، اتریوم همچنان با معضل مقیاس‌پذیری دست‌به‌گریبان خواهد بود. زیرا تمامی اپ‌های حوزه دیفای در بستر شبکه اتریوم پیاده‌سازی می‌شوند.

اگرچه با به‌روزرسانی اتریوم ۲.۰ انتظار می‌رود که توان عملیاتی شبکه اتریوم افزایش چشمگیری پیدا کند، بازهم نمی‌توان از ظرفیت راهکارهای لایه‌دوم غافل شد. علاوه‌براین، پیاده‌سازی کامل نسخه دوم اتریوم سال‌ها به‌طول می‌انجامد و در این مدت نمی‌توان کاربران این شبکه را با کارمزدهای گزاف به حال خود رها کرد.

کاربردهای شبکه OMG چیست؟

یکی از کاربردهای اولیه شبکه OMG و ارز دیجیتال او ام جی نتورک در صرافی‌های رمزارزی پدیدار می‌شود. این صرافی‌ها می‌توانند با استفاده از این شبکه، پردازش تراکنش‌های توکن‌های ERC-20 را سریع‌تر و ارزان‌تر انجام دهند. علاوه‌بر صرافی‌‌ها، کیف‌پول‌های رمزارزی نیز می‌توانند از سیستم پرقدرت و کم‌هزینه او ام جی بهره‌مند شوند.

از دیگر کاربردهای شبکه OMG می‌توان به استفاده از آن در سامانه‌های امتیازدهی جمعی اشاره کرد. برای مثال، در شبکه اجتماعی ردیت کاربران با استفاده از این شبکه توانسته‌اند بدون نیاز به اعتماد به یکدیگر، به اعضای برتر امتیاز بدهند. این خود نشان‌دهنده آن است که شبکه‌های رمزارزی کاربردی فراتر از نقل‌وانتقال دارایی‌های مالی دارند و بستری برای دادوستد هر‌چیز ارزشمند می‌توانند باشند.

 

ارز دیجیتال او ام جی نتورک

 

نحوه ذخیره رمزارز بومی شبکه OMG چگونه است؟

ارز دیجیتال او ام جی نتورک توکنی مبتنی‌بر استاندارد ERC-20 است. بنابراین، از بسیاری از کیف‌پول‌های سازگار با این استاندارد می‌توان برای ذخیره‌سازی آن استفاده کرد.

از میان کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مناسب برای رمزارز OMG می‌توان به «مای‌اتر والت» (MyEtherWallet) یا «مای کریپتو» (MyCrypto) اشاره کرد. «لجر» (Ledger) و «ترزور» (Trezor) نیز از‌جمله کیف‌پول‌های سخت‌افزاری معتبر برای ذخیره توکن OMG هستند.

جمع‌بندی

ارز دیجیتال او ام جی نتورک به‌عنوان توکن بومی شبکه OMG علاوه‌بر تسهیل تأمین مالی این شبکه، می‌تواند برای پرداخت کارمزدها در آن به‌کار گرفته شود.

انتظار می‌رود همچون گذشته، راهکارهای لایه‌دومی ازقبیل شبکه OMG بتوانند با اقبال کاربران مواجه شوند و با افزایش ظرفیت بلاک چین‌های اصلی، راه را برای پذیرش فراگیر آن‌ها هموار کنند.

برای خرید ارز دیجیتال او ام جی نتورک با کارمزد کاملا رایگان، از سرویس مبدل تترلند می‌توانید استفاده و ۱۰۰ رمزارز برتر بازار را با موجودی تتری یا تومانی کیف‌پول خود مبادله کنید. با مراجعه به این صفحه نیز، به فهرست نرخ رمزارزها دسترسی خواهید داشت.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا