آموزشمبتدی

معرفی شبکه هلیوم و نحوه عملکرد ماینر هلیوم

ماینر هلیوم دستگاهی بی‌سیم است و درمقابل پوشش رادیویی‌ای که فراهم می‌کند، رمز ارز HNT استخراج می‌کند.

فرایند استخراج شامل تأیید اعتبار تراکنش‌هایی است که در شبکه بلاک چینی همچون بیت کوین انجام شده است. در‌این‌میان، ماینرها می‌توانند با استفاده از CPU یا GPU یا دستگاه‌های اختصاصی به نام ASIC رمزارز استخراج کنند.

حال استخراج به‌کمک شبکه بی‌سیم غیرمتمرکز چگونه امکان‌پذیر است؟ شبکه هلیوم این کار را با تبدیل گره‌های شبکه به دستگاه‌های هات‌اسپات ممکن کرده است. در این مقاله از بلاگ تترلند، شبکه هلیوم و ماینر هلیوم و رمزارز HNT را بررسی می‌کنیم و نحوه عملکرد آن را توضیح می‌دهیم.

شبکه هلیوم چیست؟

هلیوم (Helium) شبکه‌ای گسترده از هات‌اسپات‌هاست که به دستگاه‌های اینترنت اشیاء با قابلیت LoRaWAN خدمات بی‌سیم دوربرد عمومی ارائه می‌کند. 

دستگاه‌های اینترنت اشیاء دستگاه‌های هوشمندی هستند که به شبکه متصل می‌شوند و داده تبادل می‌کنند. LoRaWAN نیز مخفف «شبکه گسترده دوربرد» است و دستگاه‌های اینترنت اشیائی که از این پروتکل پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند از خدمات بی‌سیم دوربرد بهره ببرند. 

بلاک چین هلیوم به‌طور‌اختصاصی با هدف تشویق توسعه شبکه بی‌سیم غیرمتمرکز ایجاد شده است. همه می‌توانند به‌کمک هلیوم و با استفاده از دستگاه‌های رادیویی قابل‌حمل به نام «هات‌اسپات» شبکه IoT اختصاصی ایجاد کنند. برد هات‌اسپات‌ها به‌مراتب از WiFi بیشتر است.

ماینرها با استفاده از هات‌اسپات، شبکه دوربرد بی‌سیمی ایجاد می‌کنند که اصطلاحاً «شبکه مردم» نامیده می‌شود و در‌قبال این کار، رمزارز بومی بلاک چین هلیوم با نام HNT را دریافت می‌کنند. الگوریتم «اثبات پوشش» (PoC) الگوریتمی جدید است که بلاک چین هلیوم برای تأیید مکان هات‌اسپات‌ها و پوشش شبکه‌ای بی‌سیمشان ارائه داده است. 

از امواج رادیویی در فرایند استخراج می‌شود و هات‌اسپات‌ها درمقابل رصد سایر اسپات‌ها و تکمیل چالش‌های اثبات پوشش و تبادل داده پاداش می‌گیرند. یکی از ابزارهای کاربردی‌ برای مشاهده اتصال داده در فرایند PoC، مرورگر شبکه هلیوم است. 

حال چرا به‌جای استفاده از تأمین‌کننده خدمات اینترنتی مرسوم باید از شبکه هلیوم استفاده کرد؟ دلایل احتمالی این موضوع امنیت فراوان و رمزنگاری‌شده و تجهیزات ارزان‌قیمت برای اتصال به اینترنت جهانی است.

همچنین، کاربران مجبور نیستند هزینه‌های اضافی مانند هزینه مازاد مصرف را بپردازند یا سخت‌افزارهایی نظیر سیم‌کارت را بخرند. در این شبکه، کاربران فقط درمقابل داده‌ای هزینه پرداخت می‌کنند که برای اتصال به شبکه هلیوم صرف می‌شود.

 

هلیوم ماینر

 

ماینر هلیوم چیست؟

ماینر هلیوم با استفاده از دستگاه‌های هات‌اسپات و استیک توکن‌های HNT براساس تعداد ماینرهای دیگر در منطقه، می‌تواند در فرایند استخراج شرکت کند. هات‌اسپات‌های هلیوم به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • هات‌اسپات کامل: این دستگاه‌ کپی کاملی از بلاک چین Helium را نگه‌داری و برای تمامی فعالیت‌های شبکه از‌جمله اثبات پوشش، پاداش دریافت می‌کند.
  • هات‌اسپات سبک: این نوع هات‌اسپات با استفاده از نرم‌افزار مرتبط، از تأییدکننده‌ها (Validators) برای مشارکت در شبکه کمک می‌گیرد و با این کار به نگه‌داری کپی کامل بلاک چین نیازی ندارد. همچنین، پاداش فعالیت اثبات پوشش و انتقال داده را دریافت می‌کند.
  • هات‌اسپات انتقال داده: این دستگاه نیز مانند هات‌اسپات سبک به‌کمک تأییدکننده‌ها اطلاعات بلاک چین هلیوم را دریافت می‌کند؛ اما تنها از پاداش انتقال داده بهره می‌گیرد.

نحوه راه‌اندازی ماینر هلیوم

برای شروع استخراج هلیوم، به دستگاه هات‌اسپات یا ماینر هلیوم، آنتن، کابل، تلفن‌همراه و روتر اینترنت احتیاج است. جهت آنتن و مکان جغرافیایی نیز نقش مهمی در میزان درآمد استخراج ایفا می‌کند. درادامه، مراحل نصب ماینر هلیوم را توضیح می‌دهیم.

دانلود و نصب اپلیکیشن هلیوم

ابتدا اپلیکیشن Helium که برای اندروید و iOS دردسترس است، نصب و حساب کاربری ایجاد کنید. سپس، کیف پولی برایتان ایجاد می‌شود که از آن می‌توانید برای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده کنید. درادامه، اپلیکیشن ۱۲ کلمه کد بازیابی پشتیبانی‌گیری از کیف پول را تولید می‌کند. همچنین، برای ورود به برنامه کد ۶رقمی نیاز است.

اضافه‌کردن ماینر هلیوم جدید

ابتدا هات‌اسپات را روشن کنید تا چراغ قرمز آن روشن شود. سپس، در اپلیکیشن هلیوم روی (+) کلیک کنید تا دستگاه جدید را از میان فهرست موجود اضافه کنید. 

در مرحله بعد، دکمه پشت دستگاه را برای اتصال به بلوتوث فشار و تنظیمات WiFi را نیز در اپلیکیشن انجام دهید. حال هات‌اسپات را انتخاب و پس از تأیید مکان آن، آنتن را نصب کنید.

هزینه اولین نصب را تولیدکننده پرداخت می‌کند و کاربر باید کارمزد انتقال را در مراحل بعد بپردازد. اگر هنوز مکان را انتخاب نکرده‌اید، روی Skip کلیک کنید؛ در‌غیراین‌صورت، روی Continue کلیک کنید تا هات‌اسپات اضافه و اطلاعات آن در اپلیکیشن نمایش داده شود.  

 

هلیوم ماینر

 

میزان درآمد ماینر هلیوم

هات‌اسپات‌های هلیوم با انجام انتقال داده و به‌چالش‌کشیدن هات‌اسپات‌های مجاور در الگوریتم اثبات پوشش، سعی می‌کنند شبکه بی‌سیم غیرمتمرکز ایجاد کنند. ماینرها در‌مقابل وظایفی که به آن‌ها محول شده است، در قالب توکن HNT پاداش دریافت می‌‌کنند؛ اما میزان درآمد ماینر هلیوم چقدر است؟

این پاداش به زاویه آنتن و مکان جغرافیایی شخص بستگی دارد. هرچه ارتفاع آنتن بیشتر باشد، امواج می‌توانند مسافت بیشتری طی کنند؛ هر‌چند در این حالت به آنتن‌های قوی‌تری نیز نیاز است. به‌همین‌دلیل، پوشش شبکه در مناطق پرفراز‌و‌نشیب نتایج ضعیف‌تری به‌همراه دارد.

علاوه‌براین، شبکه به‌طور‌خودکار و تصادفی آزمایش‌های تأیید موقعیت هات‌اسپات را انجام می‌دهد. در این فرایند، هات‌اسپات از‌طرف تأییدکنندگان مجاورش چالش‌هایی دریافت می‌کند و در‌مقابل این کار، پاداش‌هایی به ماینرهای مشارکت‌کننده در فرایند اعطا می‌شود. 

حال اگر ماینری در جایی باشد که هات‌اسپاتی دیگر وجود نداشته باشد، از این پاداش چالش بی‌بهره می‌شود و تنها پاداش انتقال داده به او تعلق می‌گیرد. در‌نتیجه، استخراج HNT در جاهایی که هات‌اسپات‌های بیشتری وجود داشته باشد، به‌صرفه‌تر است. ناگفته نماند هات‌اسپات با دستگاه مجاورش باید فاصله‌ حداقلی را رعایت کند.

نحوه خرید رمز ارز HNT

توکن HNT رمز ارز بومی شبکه هلیوم است. حداکثر تعداد توکن موجود HNT حدوداً ۲۲۳میلیون واحد است که تاکنون نزدیک به ۶۰درصد آن‌ها استخراج شده است.

برای مشاهده قیمت لحظه‌ای توکن هلیوم به تومان و تتر، می‌توانید از «فهرست نرخ رمزارزها» در تترلند استفاده کنید. همچنین درصورت تمایل به خرید کوین HNT‌، به‌کمک مبدل تترلند و با تومان یا تتر، می‌توانید با کارمزد رایگان این ارز دیجیتال را تهیه کنید.

 

پرسش‌های متداول

 

شبکه هلیوم چیست؟

هلیوم (Helium) شبکه‌ای گسترده از هات‌اسپات‌هاست که به دستگاه‌های اینترنت اشیاء خدمات بی‌سیم دوربرد عمومی ارائه می‌کند.

 

ماینر هلیوم چیست؟

ماینر هلیوم دستگاهی بی‌سیم است و درمقابل پوشش رادیویی‌ای که فراهم می‌کند، رمز ارز HNT استخراج می‌کند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۶ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا