آموزشمبتدیمقاله

رمز ارز دای (DAI) چیست؟

رمز ارز دای توکنی بر‌پایه اتریوم است که به‌صورت استیبل کوین مبتنی‌بر دلار آمریکا ساخته شده و ارزشش با نسبت یک‌به‌یک با دلار آمریکا تعریف می‌شود. 

همان‌طورکه گفتیم، ارزش هر استیبل کوین دای تقریباً برابر یک دلار آمریکا است و همین موضوع باعث شده است تا پروژه Dai و اکوسیستم میکردائو (MakerDAO) به یکی از پروژه‌های مهم در صنعت کریپتوکارنسی تبدیل شود.

این استیبل کوین را یکی از پروژه‌های مهم و قدیمی شبکه اتریوم به نام MakerDAO طراحی کرده است. در این گزارش از بلاگ تترلند، استیبل کوین دای را معرفی و ویژگی‌هایش را بیان می‌کنیم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

رمز ارز دای بی‌نیاز از پشتیبانی فیات

رمز ارز دای به پشتیبانی ارزهای فیات نیازی ندارد؛ چرا‌که قیمت ارز دیجیتال دای را شرکت Maker و به روش غیر‌متمرکز تنظیم می‎‌کند و همین امر باعث شده است تا ثبات قیمتش را حفظ کند. از دیدگاه کاربران، این یکی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد رمز ارز دای محسوب می‌شود.

تاریخچه استیبل کوین دای

ریشه‌های ارز دیجیتال DAI به ساخت اکوسیستم MakerDAO در سال ۲۰۱۴ باز می‌گردد. این رمز ارز در‌واقع محصول اکوسیستم میکردائوست که آن را رون کریستنسن (Rune Christensen) تأسیس کرده است.

از آن زمان، هدف این پروژه ساخت سازمان خودکار غیر‌متمرکز یا دائو (DAO) برای ایجاد و پشتیبانی از ارزی با‌ثبات در بستر اتریوم بود. این ایده‌ای کاملاً جدید در بازار کریپتوکارنسی محسوب می‌شد و چیزی شبیه به آن هرگز ساخته نشده بود؛ به‌همین‌دلیل، توسعه‌دهندگان زمان کافی برای طراحی پروپوزال صرف کردند تا میکردائو را بدون مشکل راه‌اندازی کنند.

وقتی تلاش توسعه‌دهندگان میکر جواب داد

تلاش‌های توسعه‌دهندگان شرکت Maker در دسامبر۲۰۱۷ (آذر۱۳۹۶) جواب داد و اولین نسخه ارز دیجیتال دای (با نام فعلی سای SAI) ساخته و راه‌اندازی شد. رمز ارز SAI در‌واقع ارز دای تک‌وثیقه‌ای بود؛ چون برای تولید آن فقط باید از ارز ETH به‌عنوان وثیقه استفاده می‌‎شد.

نسخه بعدی استیبل کوین دای در نوامبر۲۰۱۹ (آبان۱۳۹۸) ارائه و با نام دای چند‌وثیقه‌ای (Multi-Collateral) نیز شناخته شد؛ چون امکان استفاده از چندین نوع دارایی کریپتو برای ساخت توکن DAI را فراهم می‌کرد. اولین دارایی رمزنگاری‌شده بعد از اتریوم که در سیستم چند‌وثیقه‌ای دای پذیرفته شد، توکن بت (BAT) بود.

 

دای

 

اهداف پروژه رمز ارز DAI

هر پروژه ارز دیجیتال اهداف مشخصی دارد و برای پاسخ‌گویی به نیازهای خاصی طراحی می‌شود. استیبل کوین DAI هم از این قاعده مستثنی نیست و از روز اول، اهدافی داشته که در دستیابی به آن‌ها موفق عمل کرده است. هدف اصلی ارز دیجیتال DAI ساخت بستری امن برای ذخیره ارزش است.

همان‌طور‌که شاهد بوده‌اید، در ماه‌های اخیر، رمز ارزهایی مثل BTC و ETH با مشکل نوسان‌های شدید قیمت مواجه شدند. در سیستم اقتصادی‌ای که به‌دنبال کسب سود از این نوسان‌ها باشد، این ویژگی مشکل محسوب نمی‌شود؛ اما در مواقعی مثل وام‌دهی یا پس‌انداز یا پلتفرم‌های انتقال پول چنین نوسان‌هایی زیان‌بخش و حتی نامطلوب هستند.

استیبل کوین دای که خود نیز با این مشکل مواجه بود، راهکاری جدید ارائه کرد. به‌لطف سیستم وثیقه‌گذاری با استفاده از ارزهای دیجیتال پرنوسان، می‌توان رمز ارز DAI را با نسبت ارزش یک‌به‌یک با دلار آمریکا تولید کرد. بدین‌ترتیب، می‌توان به پشتوانه سپرده تضمینی از کوین‌های ساخته‌شده با ارزش ثابت و پایدار برای انجام عملیات در پلتفرم‌های دیگر استفاده کرد. بنابراین، صرف‌نظر از رشد یا افت ارزش رمز ارزها، ارزش تضمین‌شده همواره یکسان خواهد ماند .

رمز ارز DAI چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه بدانید استیبل کوین دای چطور کار می‌کند، باید با سه مفهوم مهم آشنا شوید. استیبل کوین و پروتکل Maker و Maker Vault سه عنصر مهم در شکل‌گیری پروژه دای بوده‌اند و هر‌کدام یکی از ستون‌های پروژه محسوب می‌شوند.

استیبل‌کوین‌ها یکی از زیرمجموعه‌های کریپتوکارنسی‌ها هستند که هدفشان به‌حداقل‌رساندن نوسان‌های ارزهای دیجیتال است. استیبل‌کوین‌ها از مزایای اصلی رمز ارزها مثل تراکنش‌های امن، انتقال سریع در سراسر دنیا، کارمزد کمتر و تسویه سریع نیز برخوردارند. استیبل‌کوین‌هایی مثل DAI این ویژگی‌ها و مزیت‌ها را به پشتوانه ارز ذخیره‌ای یا سایر دارایی‌های تضمینی ارائه می‎‌کنند.

پروتکل Maker چیست؟

پروتکل میکر بخشی از اکوسیستم MakerDAO است. میکر پروتکلی مبتنی‌بر قرارداد‌های هوشمند در بستر اتریوم و مسئول هماهنگ‌کردن عملکرد ارز دیجیتال دای و سازمان دائویی است که بخش‎‌های مختلف این رمز ارز را کنترل می‌کند. به‌کمک پروتکل Maker هرکسی از هرجای دنیا می‌تواند با استفاده از رمز ارزهای مختلف به‌عنوان وثیقه، استیبل کوین دای بسازد.

علاوه‌براین، پروتکل Maker مسئول کنترل انتشار و سوزاندن این استیبل کوین و حفظ ثبات ذخایری است که ارزش ارز دیجیتال دای را معادل یک دلار آمریکا نگه می‌دارند. کنترل نرخ‌های بهره، حکمرانی، سیستم‌های رأی‌دهی و تصمیم‌گیری و… نیز به‌واسطه این پروتکل انجام می‌شود. به‌طور‌خلاصه، می‌توان گفت این پروتکل قلب پروژه DAI است.

درباره میکر(maker) والت

یکی دیگر از اجزایی که بخشی از عملکرد ارز دیجیتال DAI را برعهده دارد، والت (Vault) میکر است که قبلاً با نام CDP هم شناخته می‌شد. این والت‌ها اجازه تعامل با پروتکل Maker را به ما می‌دهند تا بتوان با سپرده‌کردن دارایی‌های وثیقه‌ای در آن‌ها، استیبل کوین دای ساخت.

وقتی دارایی‌ای را سپرده می‌کنیم، والت Maker (بسته به نوع توکن استفاده‌شده) متغیرهای وثیقه‌گذاری، نرخ‌های بهره، ثبات و نسبت لیکویید‌شدن پوزیشن‌ را به ما اطلاع می‌دهد. با پذیرش تمام این مقادیر، توکن‌های خودمان را بلوکه و ارز دیجیتال دای را در آدرس ERC-20 تعیین‌شده دریافت می‌کنیم.

 

دای

 

استیبل کوین دای چطور ساخته می‌شود؟

نحوه ساخت ارز دیجیتال دای به دو عامل بستگی دارد:

  • کاربر و نوع وثیقه‌ای که استفاده می‌کند
  • Maker Vault

قبل از هرچیز، شما به‌عنوان کاربر باید سرمایه مورد‌نیاز برای ساخت DAI را داشته باشید. سرمایه مدنظر باید در قالب یکی از ارزهای وثیقه مورد‌پذیرش در پروتکل Maker باشد. این ارزها عبارت‌اند از: BAT ،USDC ،WBTC ،TUSD ،KNC ،ZRX ،MANA و ETH.

اگر هر‌کدام از این توکن‌های ERC-20 را دارید، یعنی می‌توانید مستقیماً ازطریق والت Maker برای ساخت استیبل کوین دای اقدام کنید؛ اما اگر سرمایه‌تان در قالب رمز ارزهای دیگر (مثلاً بیت کوین) است، باید ابتدا آن را به یکی از توکن‌های بالا تبدیل و سپس برای ساخت ارز Dai اقدام کنید.

بعد از تهیه سرمایه، نوبت به کار با Maker Vault می‌رسد. ساده‌ترین راهکار برای تعامل با Maker Vault از‌طریق Oasis است. این اپلیکیشن غیر‌متمرکز (DApp) امکان ساخت Vaults با استفاده از کیف‌پول‌هایی مثل متامسک و تروز و لجر را به شما می‌دهد. درضمن، این دپ از پشتیبانی رسمی میکردائو بهره می‌برد که این روش را ایمن‌تر کرده است.

جمع‌بندی

در این مطلب بلاگ از تترلند، با دای و ویژگی‌های آن آشنا شدیم؛ رمز ارزی که بدون پشتوانه ارز فیات آمریکا همچنان امن و محبوب است. هدف این رمز ارز مانند دیگر استیبل‌کوین‌ها به‌حداقل‌رساندن نوسان در بازار ارزهای دیجیتال است.

پرسش‌های متداول

رمز ارز دای چیست؟

ریشه‌های ارز دیجیتال DAI به ساخت اکوسیستم MakerDAO در سال ۲۰۱۴ باز می‌گردد. این رمز ارز در‌واقع محصول اکوسیستم میکردائوست که آن را رون کریستنسن (Rune Christensen) تأسیس کرده است.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا