آموزشمبتدی

معرفی پلتفرم های وام دهی رمز ارز و نحوه عملکرد آن‌ها

در پلتفرم وام دهی رمز ارز می‌توان دارایی دیجیتال خود را به‌عنوان وثیقه قرارداد داد و به‌ازای آن انواع رمز ارز را وام گرفت.

پاندمی کرونا تأثیرهای مخربی روی بازدهی سرمایه‌گذاری‌های مرسوم مانند سهام و طلا و املاک گذاشته و این امر تمایل سرمایه‌گذاران به ارزهای دیجیتال را به‌دنبال داشته است. افراد و سازمان‌ها به‌طور‌مشابه در صنعت رمز ارزها بخت خود را امتحان کرده و توانسته‌اند بازدهی درخورتوجهی بدست آورند.

اقتصاد غیرمتمرکز (دیفای) با وجود نوسان‌های بازار ارزهای دیجیتال در دو سال گذشته، توانسته است به‌خوبی پیشرفت کند و آینده بهتری را نوید دهد. این صنعت هنوز نوپاست و در مسیر خود موانع زیادی را از پیش پا برخواهد داشت.

یکی از این حوزه‌های در حال پیشرفت وام‌دهی ارزهای دیجیتال است. در این مقاله از بلاگ تترلند، وام دهی رمز ارز و نحوه کارکرد آن‌ها و کاربرد استیبل کوین‌ها در این حوزه را بررسی می‌کنیم.

وام دهی رمز ارز چیست؟

وام دهی رمز ارز (Crypto Lending) ابزاری هوشمندانه برای کسب سریع درآمد است. در این روش، از دارایی‌های دیجیتال به‌عنوان وثیقه برای دریافت وام رمز ارزی استفاده می‌شود.

سازوکار وام دهی ارز دیجیتال به این صورت است که کاربر با وثیقه‌گذاشتن ارز دیجیتال خود در یکی از پلتفرم‌های مرتبط، ارز فیات یا استیبل کوین یا سایر رمز‌ارزها را دریافت و در ازای آن در دوره‌های مشخص سود پرداخت کند.

در پلتفرم‌های وام‌دهی، این دارندگان رمز ارز هستند که سرمایه لازم برای وام‌ها را فراهم و درمقابل آن بهره‌ای مشخص دریافت می‌کنند. مزیت استفاده از وام دهی دیجیتال این است که نیازی به فروش رمز ارزهایتان نیست و تنها آن‌ها را به‌عنوان وثیقه در قراردادی هوشمند قفل می‌کنید. سپس هنگام بازپرداخت کامل وام، مجدداً کل دارایی‌ها دراختیارتان گذاشته می‌شود.

روی‌هم‌رفته می‌توان گفت که مشارکت در پلتفرم وام دهی راهی مناسب برای کسب سود از دارایی‌های دیجیتال بلااستفاده است.

 

وام دهی رمز ارز

 

وام دهی رمز ارز چگونه انجام می‌شود؟

وام با پشتوانه رمز ارز به وام‌های مبتنی‌بر اوراق بهادار شباهت دارد و اساس آن گرو‌گذاشتن دارایی است؛ یعنی مقداری از رمز ارزهای خود را گرو می‌گذارید و در‌مقابل، وام دریافت می‌کنید تا آن را در مدتی مشخص بازپرداخت کنید. در این روش، همچنان مالکیت رمز ارزهایتان را حفظ می‌کنید؛ اما از حق تراکنش با آن‌ها دست می‌کشید. وام رمز ارزی را می‌توان از پلتفرم‌های وام دهی یا برخی صرافی‌های رمز ارزی دریافت کرد. 

از مزایای استفاده از وام دهی می‌توان به نرخ بهره اندک، انتخاب ارز دریافت‌شده، نیازنداشتن به بررسی پیشینه و اعتبار، دریافت وام سریع و امکان کسب درآمد منفعل از دارایی رمز ارزی اشاره کرد. یکی از ویژگی‌های وام دهی ارز دیجیتال APY یا بهره زیاد است که در برخی از سکوهای رمز ارزی به بیش از ۱۰درصد می‌رسد.

هر تراکنش وام دهی رمز ارز از دو طرف تشکیل می‌شود: یکی وام‌دهنده و دیگری وام‌گیرنده. وام‌دهنده دارایی دیجیتال خود را برای دریافت وام از وام‌گیرنده وثیقه می‌گذارد. این روش برای هر دو طرف سودمند است؛ زیرا وام‌گیرنده به‌صورت آنی وام و وام‌گیرنده نیز بهره دریافت می‌کند. ناگفته نماند اگر وام‌گیرنده در پرداخت وام کوتاهی کند، رمز ارزهایی که گرو گذاشته است، نقد می‌شوند.

پلتفرم‌های وام دهی رمز ارز

پلتفرم‌هایی که خدمات وام دهی رمز ارز را ارائه می‌کنند، نقشی اساسی در ارائه این نوع وام‌ها ایفا می‌کنند. به‌طورکلی، به‌اندازه ۵۰درصد از دارایی‌هایی دیجیتالی که فراهم می‌کنید، می‌توانید وام دریافت کنید؛ البته این مقدار در برخی پلتفرم‌ها می‌تواند بیشتر هم باشد.

درمجموع، وام‌های رمز ارزی محدودیت مبلغ پرداخت ماهانه ندارند و می‌توان در هر زمان آن‌ها را بازپرداخت کرد. همچنین، نرخ بهره در آن‌ها متغیر است؛ مثلاً در شبکه سلسیوس (Celcius) برای رمز ارزهای معروف به‌جز استیبل کوین‌ها نرخ بهره حدود ۴درصد است.

ذکر این نکته نیز ضروری است که ذات نوسانی رمز ارزها باعث شده وام‌گیرنده‌ها بیشتر استیبل کوین وام بگیرند. در شبکه‌های سلسیوس و نکسو (Nexo)، وام‌دهندگان استیبل کوین می‌توانند تا ۸درصد سود دریافت کنند. در پلتفرم دیفای کامپاوند فایننس نیز، نرخ درصد سالانه (APR) برای استیبل کوین‌های دای (DAI) و یو‌اس‌دی کوین (USD Coin) به‌ترتیب ۱۲ و ۹درصد است.

کاربرد استیبل کوین در وام دهی

زمانی‌که از نرخ بهره صحبت می‌شود، وام دهی همتا‌به‌همتا (P2P) به‌شدت تحت‌تأثیر عرضه‌و‌تقاضا قرار می‌گیرد. تقاضای زیاد برای وام و عرضه اندک موجب افزایش نرخ بهره می‌شود. در‌مقابل، اگر تقاضا برای وام کم باشد و وام‌دهندگان زیادی وجود داشته باشند، نرخ بهره کاهش می‌یابد.

به‌طور‌کلی، تقاضا برای دریافت وام استیبل کوین‌ها زیاد است و در‌نتیجه، بهره سالانه آن می‌تواند به اعداد دو‌رقمی نیز برسد. استیبل کوین‌ها در صنعت رمز ارزها نوپا هستند و تنها ۲ تا ۳درصد کل ارزش بازار رمز ارزها را ازآنِ خود کرده‌اند. از‌این‌رو در پلتفرم‌های وام دهی ارز دیجیتال، مقدار زیادی از وام‌ها در قالب استیبل کوین عرضه می‌شوند و اکثر خریداران استیبل کوین‌هایی مانند تتر از آن برای وام‌دهی استفاده می‌کنند.

باوجوداین در پلتفرم‌هایی چون کامپاوند، مجموع وام استیبل کوین‌های DAI و USDC نصف رمز ارز مطرحی چون اتریوم است. اگر در همین پلتفرم حجم وام‌های دای را با اتریوم مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که ETH چهل برابر بیشتر از DAI عرضه می‌شود. جالب است بدانید که دلیل تقاضای زیاد برای DAI تریدهای سازمانی است که از آن برای صندوق‌های پوشش ریسک (Hedge Funds) استفاده می‌کنند.

 

وام دهی رمز ارز

 

امنیت وام دهی رمز ارز

قبل از استفاده از پلتفرم‌های وام دهی رمز ارز به‌خوبی باید آن‌ها را بررسی کرد و از امنیت آن مطمئن شد. برای مثال، پلتفرم QuadrigaCX موجب از‌دست‌رفتن حدود ۱۹۰میلیون دلار از دارایی‌های کاربران شد.

این نکته را نیز باید مدنظر گرفت که هنگام وثیقه‌گذاشتن در پلتفرم‌های وام دهی، کنترل کامل دارایی در‌اختیار آن پلتفرم قرار می‌گیرد؛ به‌همین‌دلیل، سابقه و شهرت پلتفرم و تیم پشتوانه آن را به‌دقت باید بررسی کرد.

پرسش‌های متداول

وام دهی رمز ارز چیست؟

در این روش، کاربر با وثیقه‌گذاشتن ارز دیجیتال خود در یکی از پلتفرم‌های مرتبط، می‌تواند ارز فیات یا استیبل کوین یا سایر رمز ارزها را دریافت کند.

مزیت‌های وام رمز ارز چیست؟

برخی از مزیت‌های وام رمز ارز عبارت‌اند از: نرخ بهره اندک، انتخاب ارز دریافت‌شده، نیاز‌نداشتن به بررسی پیشینه و اعتبار، دریافت وام سریع و امکان کسب درآمد منفعل از دارایی رمز ارزی.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا