اخبار

آیا افزایش توجه به TradFi معادلات توکن‌سازی را تغییر می‌دهد؟

تمایل فراوان TradFi به بخش بلاک‌چین با ظهور دارایی‌های دنیای واقعی توکن‌شده، پیشی‌گرفتن دارایی‌های دنیای واقعی از بلاک‌چین را در پی دارد.

علاقه فزاینده بازار مالی سنتی (TradFi) به بخش بلاک‌چین با ظهور دارایی‌های دنیای واقعی توکن‌شده (RWA) مشهود شده است. بر‌اساس گزارش شرکت تحلیلی مساری (Messari)، بازار RWA فقط در سال جاری به ۸‌میلیارد دلار در کل ارزش قفل‌شده (TVL) رسیده است.

RWAهای توکن‌شده از فناوری بلاک‌چین برای پر‌کردن شکاف بین امور مالی سنتی و رمزارزها استفاده می‌کنند. این امر امکان ایجاد توکن‌های دیجیتال در شبکه بلاک‌چین را برای تعریف حق مالکیت دارایی‌های ملموس فراهم می‌کند.

علاقه TradFi بازار RWAهای توکن‌شده را هدایت می‌کند

کارشناسان صنعت انتظار دارند رشد RWA به‌دلیل علاقه TradFi با سرعت بیشتری ادامه یابد. سرگئی نازاروف، یکی از بنیان‌گذاران چین‌لینک (Chainlink)، اخیراً در پادکست Web3 Deep Dive اشاره کرد که RWAهای توکن‌شده در‌نهایت از کل ارزش رمزارزها فراتر خواهند رفت.

نازاروف دراین‌باره گفت:

افراد سنتی در حوزه TradFi عملکرد بسیار خوبی در اوراق بهادارسازی دارند که اساساً بسته‌بندی چیزی در محصول مالی است. «دارایی‌های دنیای واقعی» واژه‌ای زیبا برای اوراق بهادارسازی دارایی‌های مختلف است. با ورود جوامع TradFi به دنیای بلاک‌چین، کاملاً طبیعی است که آن‌ها دارایی‌ها را به اوراق بهادار تبدیل کنند.

سیمون بارنبی، مدیر ارشد بازاریابی Archax، صرافی رمزارزی تنظیم‌شده بریتانیایی، به کریپتونیوز گفت که در‌حال‌حاضر کل ارزش بازار بخش رمزارزها کمتر از ارزش بازار اپل است. باتوجه‌به این موضوع، ظرفیت‌های RWAهای توکن‌شده بسیار زیاد است. بارنبی درباره این موضوع گفت:

Archax کل حجم بازارها و ابزارهای مالی را ۱/۷ کوادریلیون دلار محاسبه کرده است؛ بنابراین، دامنه بالقوه برای RWAهای توکن‌شده بسیار زیاد است. این شامل توکن‌سازی انواع جدید RWA مانند حقوق موسیقی و هنر نمی‌شود.

توکن‌سازی دارایی‌های TradFi را متحول می‌کند

به‌نقل از کریپتونیوز، درحالی‌که RWAهای توکن‌شده مفهوم جدیدی نیستند، صنعت رمزارز اخیراً شاهد ورود سیل‌آسای RWAها به شبکه‌های بلاک‌چین بوده است. چارلز آدکینز، رئیس هیئت‌مدیره Hedera، به کریپتونیوز گفت که دلیل این موضوع آن است که توکن‌سازی ‌شکلی کاملاً جدید از مالکیت دارایی و تجارت و مدیریت در TradFi است. آدکینز گفت:

مزایای توکن‌سازی شامل افزایش نقدینگی و شفافیت و کارایی است. دارایی‌های واقعی توکن‌شده مانند سهام و اوراق قرضه و کالاها پیشرفت درخورتوجهی را برای بخش Web3 نشان می‌دهند.

آدکینز برای درک بهتر این موضوع توضیح داد که شرکت سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی جهانی بریتانیا، Arbdn، استفاده از خدمات توکن‌سازی Hedera را شروع کرده است. به‌گفته آدکینز، Arbdn بخشی از ۲۰ میلیارد دلار صندوق بازار پول (MMF) خود را توکن کرده است.

MMFها ابزارهای سرمایه‌گذاری کم‌خطری هستند که بازدهی آن‌ها با افزایش نرخ بهره افزایش می‌یابد. آدکینز خاطرنشان کرد که وقتی MMFها وجه نقد را برای سرمایه‌گذاران آزاد می‌کنند، باید برای دستیابی به نرخ بازده سالانه معادل، پول نقد بازپرداخت شود. بااین‌حال، این امر می‌تواند بار اداری را بر دوش سرمایه‌گذاران بگذارد. توکن‌سازی این دارایی‌ها می‌تواند به حل مشکل یادشده کمک کند.

آدکینز خاطرنشان کرد:

با توکن‌سازی MMFها در Hedera، شرکت Arbdn امکان پرداخت‌های یک‌روزه و سرمایه‌گذاری مجدد خودکار درآمد را فراهم می‌کند و در این فرایند نقدینگی و کارایی عملیاتی را بهبود چشمگیری می‌بخشد.

سایر کاربردهای دارایی‌های دنیای واقعی توکن‌شده (RWA)

شرکت سرمایه‌گذاری رمزارزی بیت‌کوین سوئیس (Bitcoin Suisse) اخیراً اوراق‌ قرضه توکن‌شده را روی پلتفرم Obligate منتشر کرده است. Obligate یکی از پلتفرم‌های بازار سرمایه زنجیره‌ای است که روی بلاک‌چین پالیگان ساخته شده است. بیت‌کوین سوئیس ۵‌میلیارد فرانک سوئیس (۵/۵ میلیارد دلار) دارایی تحت مالکیت (Custody) دارد.

جسی کنوتسون، رئیس عملیات Bitfinex Securities، به کریپتونیوز گفت که استفاده از فناوری بلاک‌چین به ناشران و سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا از بازارهای سرمایه‌گذاری سنتی با یکدیگر مستقیم‌تر در تعامل باشند. کنوتسون گفت:

در TradFi، اغلب واسطه‌های شخص ثالث در مدیریت و ترتیب معاملات دخیل هستند. با دارایی‌های توکن‌شده، Bitfinex Securities تسویه‌حساب لحظه‌ای و معاملات و تجربه کاربری با اصطکاک کم را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. Bitfinex Securities در‌حال‌حاضر عرضه بدهی توکن‌شده برای ساخت هتلی با برند هیلتون در فرودگاه بین‌المللی السالوادور دارد.

کنوتسون درباره این موضوع افزود:

اوایل امسال، ساختار اوراق قرضه توکن‌شده مشابهی را برای میکرو کپیتال (Mikro Kapital) منتشر کردیم. ما خطوط انتشار مناسبی داریم که به بازار عرضه می‌شوند. توکن‌سازی هم برای ناشر و هم برای سرمایه‌گذار مهم است؛ زیرا تجربه کاربری با اصطکاک کم و افزایش درجه کنترل بر دارایی‌ها را با هزینه کمتر برای ناشران تسهیل می‌کند.

بالغ‌شدن فناوری بلاک‌چین

علاوه‌بر روایت RWA، فناوری بلاک‌چین بالغ‌تر شده است و این موضوع استفاده از این فناوری را برای شرکت‌های TradFi آسان‌تر می‌کند. به‌گفته نازاروف، در‌حال‌حاضر ایجاد شبکه بلاک‌چین و توکن‌سازی دارایی‌ها و تزریق داده به توکن با استفاده از چین‌لینک بسیار آسان‌تر شده است.

نازاروف می‌گوید:

دارایی‌های RWA به ماهیت‌های موجود در دنیای واقعی متصل هستند؛ بنابراین، داده‌های آن‌ها باید به‌صورت زنجیره‌ای وارد شبکه شود. پنج سال پیش، راه مطمئنی برای قراردادن داده‌ها در بلاک‌چین‌ها برای RWA وجود نداشت. ظهور شبکه‌های لایه‌دوم بیت‌کوین و زنجیره‌های جانبی نیز برای کاربردهای RWA توکن‌شده مفید بوده است.

سایر مشکلات پیش روی پذیرش دارایی‌های دنیای واقعی توکن‌شده (RWA)

کنوتسون اشاره کرد که فناوری‌هایی مانند شبکه لیکویید بلاک‌استریم (Liquid Network)، یکی از زنجیره‌های جانبی بیت‌کوین، به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد تا دارایی‌های توکن‌شده را برداشت کنند و آن‌ها را به سایر پلتفرم‌ها انتقال دهند یا آن‌ها را به‌صورت همتا‌به‌همتا (Peer-to-Peer) در اکوسیستمی فهرست‌شده (White-Listed) معامله کنند.

مشکلات TradFi

مشکلات نظارتی ممکن است مانع پذیرش شوند

درحالی‌که RWAهای توکن‌شده توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند، مشکلات نظارتی ممکن است مانع پذیرش آن‌ها شوند. آنائیس آفرانس، بنیان‌گذار و مدیرعامل QualitaX، شرکت مشاوره فناوری متمرکز بر DLT، به کریپتو‌نیوز گفت که استانداردهای توکن موجود مانند ERC-20 و ERC-721 و ERC-1155 به‌اندازه کافی با الزامات نظارتی RWA مطابقت ندارند که این موضوع مشکل‌ساز بوده است.

آفرانس دراین‌باره گفت:

داشتن استانداردهای توکن قوی و به‌طور گسترده پذیرفته‌شده برای رشد RWAهای توکن‌شده بسیار مهم است؛ زیرا امکان همکاری و ابزارسازی و اثرهای شبکه را فراهم می‌کند. همچنین، با ظهور استانداردهای فنی برای رمزگذاری الزامات انطباق و اطمینان حقوقی و نظارتی بیشتری فراهم می‌شود.

استانداردهای توکن مرتبط با RWA اعتبار و پذیرش را نیز افزایش می‌دهند. آفرانس خاطرنشان کرد که استانداردها باعث می‌شوند توکن‌های RWA برای پایگاه‌های کاربری گسترده‌تر و مطمئن‌تر و دردسترس‌تر شوند. او افزود:

ادغام با کیف‌پول‌ها، صرافی‌ها، پروتکل‌های وام‌دهی و… را آسان‌تر و استانداردها سازگاری اولیه را تضمین می‌کنند.

خوشبختانه، آفرانس در صحبت‌هایش به این موضوع اشاره کرد که استانداردهایی مانند ERC-3643 یا ERC-1400 از آن زمان به‌بعد ظاهر شده‌اند. او توضیح داد که ERC-3643 بر انطباق از‌طریق قوانین انتقال تعبیه‌شده در توکن‌ها و تأیید هویت با استفاده از استانداردهای موجود تأکید می‌کند.

وی خاطرنشان کرد:

این استاندارد می‌تواند امکان استفاده برای برنامه‌های اوراق بهادار تحت نظارت را فراهم کند و از طیف وسیعی از توکن‌سازی RWA از‌جمله اوراق بهادار، کالاها، پول الکترونیکی و برنامه‌های وفاداری پشتیبانی می‌کند. همچنین با تسویه خودکار زنجیره‌ای، افزایش نقدشوندگی دارایی و کاهش کارمزد تراکنش را هدف قرار می‌دهد.

علاوه‌بر‌این، آفرانس توضیح داد که ERC-1400 به‌طور خاص برای توکن‌سازی اوراق بهادار طراحی شده است. او گفت:

ERC-1400 قابلیت انعطاف‌پذیری برای طبقات سهام مختلف را در ساختار توکن واحد امکان‌پذیر و از‌طریق محدودیت‌های انتقال انعطاف‌پذیر زنجیره‌ای و خارج از زنجیره، انطباق را تسهیل می‌کند.

مشکلات فنی باقی می‌مانند

گذشته از مقررات، مسائل فنی نیز ممکن است پذیرش را محدود کند. کولین کانینگهام، رئیس توکن‌سازی و اتحادها در چین‌لینک لبز (Chainlink Labs) به کریپتونیوز گفت که بزرگ‌ترین مشکل پیشروی پذیرش جهانی دارایی‌های توکن‌شده، پراکندگی اکوسیستم بلاک‌چین چند‌زنجیره‌ای است.

این موضوع همراه با پیچیدگی ادغام با بلاک‌چین‌های مختلف، همچنان برای پذیرش RWA مشکل‌ساز است. کانینگهام اظهار کرد که پروتکل همکاری متقابل CCIP چین‌لینک می‌تواند این مشکلات را حل کند. او اعلام کرد:

پروتکل CCIP چین‌لینک با ارائه قابلیت همکاری امن بین هر زنجیره عمومی یا خصوصی و خدمت به‌عنوان لایه انتزاعی بلاک‌چین برای مؤسسه‌هایی که به‌دنبال مشارکت در اقتصاد زنجیره‌ای هستند، به هر دو مشکل رسیدگی می‌کند.

در ۱۲ ژوئن، پروتکل CCIP چین‌لینک در شبکه Gnosis فعال شد. این پروتکل شامل پروژه‌هایی است که بر دیجیتالی‌کردن زیرساخت‌های پرداخت برای دسترسی به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) متمرکز است.

درحالی‌که CCIP چین‌لینک تعدادی از مزایا را برای کاربران Gnosis ایجاد می‌کند، این پروتکل به کاربران Gnosis اجازه می‌دهد تا با یکدیگر تعامل برقرار و ارزش را بین بلاک‌چین‌ها مبادله کنند.

پیشرفت مراحل فعال‌کردن پذیرش انبوه

CCIP چین‌لینک و استانداردهای نوظهور برخی از پیشرفت‌هایی را برجسته می‌کنند که به‌منظور امکان‌ پذیرش انبوه برای RWAهای توکن‌شده انجام می‌شود. باتوجه‌به این پیشرفت‌ها، کارشناسان صنعت به قابلیت‌های RWAهای توکن‌شده خوش‌بین هستند.

کنوتسون خاطرنشان کرد:

توکن‌سازی مزایا متعددی را برای ناشران و سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد. فکر می‌کنم دقیقاً همین مزایا هستند که به‌نظر می‌رسد توجه روزافزون سرمایه‌گذاران نهادی جریان اصلی مانند بلک‌راک را به خود جلب کرده‌اند. در‌حال‌حاضر، فکر می‌کنم که اغلب بر این دیدگاه اتفاق‌نظر دارند که این جهتی است که به احتمال زیاد بازارها به‌سمت آن حرکت خواهند کرد.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

منبع
cryptonews

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا