آموزشمتوسطمقاله

NFT هایی با قیمت نجومی؛ تجمل‌گرایی در بازار رمزارزها؟

NFTها در اکثر مواقع در پی حفظ ارزش ارزهای دیجیتال هستند؛ اما در بسیاری از مواقع، آن‌ها با چنان قیمت سرسام‌آوری فروخته می‌شوند که افزایش نجومی قیمت توکن‌ها را در پی دارند. آیا تجمل‌گرایی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده است؟

به‌گزارش تترلند، عکس‌های پروفایل‌ یا NFT‌هایی با قیمت گزاف به بازار ارزهای دیجیتال راه یافته‌اند که مشتریان محدودی دارند؛ به‌طوری‌که نمی‌توانند موجب فروش توکن‌ها شوند. از‌این‌رو، دست‌اندرکاران این بازار در اندیشه ورود توکن‌هایی به بازار هستند که ازنظر قیمتی برای همگان خریدنی باشند؛ ازاین‌رو، ایده F-NFT یا توکن‌های غیرمثلی تقسیم‌شده مطرح شده است.

در این مطلب از بلاگ تترلند، قصد داریم تفاوت میان F-NFT و NFT را توضیح دهیم؛ پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

F-NFT چیست؟

F-NFTها به بازار ارزهای دیجیتال راه پیدا کردند تا بازار NFTها را منطقی‌تر و راه را برای ورود سرمایه‌گذاران متوسط و خُرد به دنیای NFTها هموارتر کنند. یکی از اولین پرسش‌هایی که درباره توکن‌های غیرمثلی تقسیم‌شده یا F-NFT در ذهن ایجاد می‌شود، این است که F-NFT دقیقاً چیست؟ درک این مفهوم چندان سخت نیست.

 

NFT

 

چرا تقسیم‌بندی NFTها تقسیم می‌شوند؟

تقسیم‌بندی NFTها بدین‌معناست که هرکسی بتواند صاحب بخشی هرچند کوچک از یک NFT کامل باشد. به‌‌بیان بهتر، تقسیم‎‌بندی راه‌حلی نوآورانه‎ به‌منظور سوق‌دادن فناوری NFT به‌سمت سرمایه‌‎گذاران خُرد و طبقه متوسط جامعه برای بهره‌مندی و کسب سود از توکن‌هاست.

تعریف تفاوت NFTهای تقسیم‌شده با عادی

NFT های تقسیم‎‌شده تفاوت چندانی با NFTهای عادی ندارند و تنها تفاوت مهم آن‌ها با توکن‌های غیرمثلی این است که F-NFTها به قطعات یا بخش‎‌های کوچک‎‌تری تقسیم شده‌اند. قطعه‌قطعه‌شدن هر NFT به همه علاقه‌مندان امکان می‌دهد که بخشی از هر‌یک از NFTهای دلخواهشان را در‌اختیار داشته باشند.

F-NFT چگونه کار می‌کند؟

به‌طور‌کلی، NFT توکنی است که بر‌اساس استاندارد مشخصی طراحی و پیاده‌سازی شده است. دو استاندارد متفاوت برای ساخت توکن‌های غیرمثلی عبارت‌اند از:

  • استاندارد ERC-721 اتریوم
  • استاندارد BEP-721 بی‌ان‌بی

 هر‌یک از این استانداردها برای NFT‌های شبکه‌های مخصوص خود به‌کار می‌‎روند.

فرایند تقسیم‌شدن NFT

قبل از فرایند تقسیم‌شدن NFT، توکن‌ها باید در قرارداد هوشمند قفل شوند. قراردادهای هوشمند برنامه‌هایی روی یک بلاک چین هستند که توابع و عملکردها را به‌طورخودکار و در زمان تکمیل شرایط از‌پیش‌تعیین‌شده اجرا می‎‌کنند. زمانی‌که NFT اصلی یا کامل در قرارداد هوشمند قفل شد، این قرارداد بر‌اساس قوانین از‌پیش‌تعیین‌شده خود توکن غیرمثلی مدنظر را به بخش‌های کوچک‎‌تر تقسیم می‎‌کند.

روشی متفاوت برای خرید توکن‌های غیرمثلی

می‌توان یک نقاشی ارزشمند را نیز توکنیزه کرد؛ مانند تابلو «شب پرستاره» وینسنت ون‌گوگ که ارزشش بیش از ۱۰۰میلیون دلار است. پس از ساخت توکن غیرمثلی اصلی، می‌توان آن را تقسیم‌بندی و به هزاران یا حتی صدها هزار بخش تقسیم کرد؛ درنتیجه، افراد عادی با سرمایه متوسط هم بخشی از یک اثر هنری گران‌قیمت را می‌توانند بخرند.

دارندگان F-NFT چگونه سود می‌کنند؟

مزیت NFT تقسیم‌شده برای مالکان این است که صاحب درصدی از یک NFT بزرگ‌‎تر و گران‌‎قیمت‎‌تر می‌شوند. بسته به NFT و پلتفرمی که از آن خریده شده، دارنده NFT تقسیم‌شده ممکن است به‌اعتبار آن F-NFT، حقوق حاکمیتی خاصی در آن پلتفرم دریافت کند.

به‌عنوان نمونه، مجموعه کریپتوپانکس ۱۰هزار توکن غیرمثلی دارد که به‌دلیل قیمت‌های گزافشان فروش کمی دارند. در آوریل‌۲۰۲۱، مجموعه‌‎ای از ۵۰ کریپتوپانکس به ۲۵۰میلیون NFT تقسیم‌شده تبدیل شد.

F-NFTهای معروف کدام‌اند؟

همه NFTها قابلیت تقسیم‎‌بندی‌شدن دارند؛ بنابراین، نمی‌توان با قاطعیت فهرستی از برترین پروژه‌های F-NFT جمع‌آوری کرد. نمونه کوچکی از F-NFT‌های مشهور موجود در بازار عبارت‌اند از: 

  • کریپتوپانکس‌ (CryptoPunks): از‌آن‌جاکه برخی از کریپتوپانک‌ها با قیمت میلیون‌دلاری خریدوفروش می‌شوند، گزینه مناسبی برای تقسیم‌‎بندی به‌شمار می‌روند. 
  • هنر NFT گرایمز (Grimes’ NFT art): یکی از اولین هنرمندانی که وارد دنیای توکن‌های غیرمثلی شد، گرایمز (Grimes) نام دارد که قیمت کارهای هنری‎‌اش تا ۶میلیون دلار هم گزارش شده است.
  • گربه‌های جهش‌یافته (Mutant Cats): گربه‌های جهش‌یافته فراتر از اثر هنری ساده هستند. در‌واقع، این گربه‌ها به‌عنوان حق عضویت دارندگان خود در DAO یا سازمان مستقل غیرمتمرکز گربه‌ جهش‌یافته عمل می‌کنند.
  • توکن دوج میم (Doge Meme): مالک NFT دوج میم آن را در ژانویه‌۲۰۲۱ به قیمت ۴میلیون دلار خرید و به ۱۷میلیارد توکن داگ (DOG) تقسیم‌‎بندی کرد. ۲۰درصد از کل توکن‌های داگ ایجاد‌شده با قیمت کل حدوداً ۴۵میلیون دلار به ۱,۷۹۶ خریدار در بازار میسو (MISO) فروخته و بقیه توکن‌ها هم به یونی‌سواپ (Uniswap) و سوشی‌سواپ (Sushiswap) منتقل شد.

NFT

 

گسترش بازار F-NFT

فهرست بازارهای NFT روزبه‌روز بلندتر می‌شود. فضاهای خریدوفروش متنوعی برای همه انواع NFTها ایجاد شده است. در‌حالی‌که فروشگاه‌های بزرگ توکن‌های غیرمثلی همه انواع NFTها و طرفداران آن‌ها را گرد‌هم می‌آورند، بازارهای کوچک‌تری نیز هستند که بر موسیقی یا میم‌ها یا توکنیزه‌کردن دارایی‌های فیزیکی مانند املاک تمرکز دارند.

جمع‌بندی

بازار NFT از‌نظر محبوبیت و تقاضا در بازار ارزهای دیجیتال یکه‌تازی می‌کند. کارشناسان معتقدند با پیشرفت هرچه‌بیشتر فناوری بلاک چین، شاهد پیشرفت‌های جالب‌تر و کاربردهای بیشتر آن‌ها نیز خواهیم بود. مفهوم NFTهای تقسیم‌شده هنوز در حال تکامل است؛ اما به‌نظر می‌رسد که روند بزرگ بعدی در صنعت در‌حال‌رشد ارزهای دیجیتال باشد. تقسیم‌بندی NFT نقدینگی بیشتر و در‌نتیجه گزینه‌های بی‌شماری را برای استراتژی‌های سرمایه‌گذاری ممکن می‌سازد.

F-NFTها درهای بازار NFT را به‌روی مجموعه گسترده‌تری از سرمایه‌گذاران باز می‌کنند و اطمینان می‌دهند که موج بعدی کسب درآمد از دارایی‌های دیجیتال به‌واسطه آن‌ها روی خواهد داد. افزون‌براین، NFTهای تقسیم‌شده به سرمایه‌گذاران کوچک کمک می‌کنند تا مالکیت توکن‌های غیرمثلی را تجربه کنند.

 پرسش‌های متداول: 

راهکار جلوگیری از تجمل‌گرایی در بازار NFT چیست؟ 

تقسیم‎‌بندی راه‌حلی نوآورانه‎ به‌منظور سوق‌دادن فناوری NFT به‌سمت سرمایه‌‎گذاران خرد و طبقه متوسط جامعه برای بهره‌مندی و کسب سود از توکن‌هاست.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا