اخبار

گسترش بریکس: آیا تتر (USDT) می‌تواند جایگزین دلار آمریکا باشد؟

گروه بریکس متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای‌جنوبی، با استقبال از برنامه دلارزدایی قصد دارند تتر (USDT) را جایگزین ارز فیات دلار آمریکا کنند.

با استقبال بریکس از پیوستن اعضای جدید و تقویت برنامه دلارزدایی آن‌ها، این سؤال اساسی مطرح می‌شود: آیا استیبل‌کوین تتر (USDT) می‌تواند سلاح مخفی ایالات متحده برای حفظ سلطه اقتصادی آن‌ها باشد؟ درصورت مثبت‌بودن جواب این سؤال، پیامدهای این موضوع برای بازار رمزارزها و اقتصاد جهانی بسیار زیاد خواهد بود.

تلاش‌های بریکس برای دلارزدایی

گروه بریکس متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای‌جنوبی اخیراً از ایران برای پیوستن به این مجموعه دعوت کرده است. این گسترش عزم فزاینده این کشورها را برای به‌چالش‌کشیدن برتری اقتصادی دلار آمریکا نشان می‌دهد.

پائولو آردوینو، مدیرعامل تتر، اخیراً اهمیت تتر (USDT) را در این زمینه نشان داده است. وی دراین‌باره اظهار کرد:

USDT دلار آمریکا را برای صدهامیلیون نفر در سراسر جهان به‌ارمغان می‌آورد که در کشورهای درحال‌توسعه زندگی می‌کنند و به جایگزینی برای ارزهای محلی خود نیاز دارند.

این بیانیه بر قابلیت‌های USDT برای خدمت به‌عنوان جایگزینی برای دلار در اقتصادهای شکننده تأکید می‌کند.

Cointribune می‌نویسد کشورهای عضو بریکس مدت‌هاست که به‌دنبال جایگزینی برای دلار در تراکنش‌های فرامرزی بوده‌اند. درحال‌حاضر، آن‌ها از ایجاد سیستم پرداخت مستقل براساس رمزارزها و بلاک‌چین خبر داده‌اند. علاوه‌براین، آن‌ها هنوز در حال بررسی امکان پیاده‌سازی استیبل‌کوینی برای تسهیل این تراکنش‌ها هستند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، حتی اشاره کرده است که این بلوک ممکن است استفاده از XRP مرتبط با ریپل را برای شهرک‌سازی‌های فرامرزی بررسی کند.

نقش بالقوه تتر

هاوارد لوتنیک، مدیرعامل کانتور فیتزجرالد، اخیراً بر اهمیت حیاتی استیبل‌کوینی با پشتوانه دلار برای ایالات متحده در مواجهه با تلاش‌های دلارزدایی بریکس تأکید کرد.

به‌گفته او، دلار دیجیتال اکنون بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. اگرچه او در سخنانش به‌صراحت اشاره نکرد که ایالات متحده کدام استیبل‌کوین را باید بپذیرد، اظهارات او نشان‌دهنده ترجیح USDT است.

حمایت ظریف لوتنیک از USDT را می‌توان به‌عنوان استراتژی برای ارتقای قابلیت‌های این رمزارز و درنتیجه تقویت موقعیت دلار آمریکا دربرابر طرح‌های دلارزدایی BRICS در نظر گرفت. USDT با ارائه جایگزین پایدار و به‌طور گسترده پذیرفته‌شده می‌تواند به حفظ نفوذ دلار در شرایط رقابت فزاینده کمک کند.

بااین‌حال، پیامدهای این رویکرد بسیار متنوع است و باید به‌دقت بررسی شود. مشروعیت و ثبات ذخایر تتر برای اطمینان از اعتماد کاربران و سرمایه‌گذاران بسیار مهم است.

چشم‌اندازهای آینده نشان می‌دهد که ایالات متحده برای حفظ برتری پولی خود به سازگاری و نوآوری نیاز دارد. پذیرش فزاینده استیبل‌کوین‌هایی مانند USDT در تراکنش‌های بین‌المللی می‌تواند نقش مهمی در این استراتژی ایفا کند.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا