آموزشمتوسطمقاله

محبوب‌ترین پلتفرم‌های بلاک‌چین (قسمت دوم)

در قسمت نخست از این مجموعه مقالات، به بررسی و معرفی پلتفرم محبوب اتریوم پرداختیم. اما در ادامه، به بررسی پروژه هایپرلجر (Hyper Ledger) خواهیم پرداخت.

پروژه‌ای پیچیده برای احیای سادگی

در دنیای بلاک‌چین و رمزارزها تا کنون با مفاهیم زیادی آشنا شدیم. مفاهیمی مانند فورک، قرارداد هوشمند، ارزپایدار و بسیاری موارد دیگر، اما برای درک مفهوم هایپرلجر باید کمی متفاوت‌تر از آن‌چه که می‌دانیم به این دنیای پیچیده و زیبا نگاه کنیم.

اولین نکته جالب توجه در مورد این پدیده، این است که در حدود پنج سالی که از معرفی آن می‌گذرد، کمپانی‌های بزرگی به سمت آن کشیده شده‌اند. غول‌هایی مانند IBM و INTEL بر روی این پروژه دست گذاشته‌اند.

اما واقعا هایپرلجر چیست و دلیل محبوبیت آن در این مقیاس عظیم و در این مدت زمان کم، چه‌ می‌تواند باشد؟

طبق تعریفی که در وب‌سایت رسمی آن (Hyperledger.org) گفته شده است، “هایپرلجر یک پروژه متن باز (Open Source) است که بر روی مجموعه‌ای از چهارچوب‌ها و ابزارها برای به‌کارگیری بلاک‌چین در سطح سازمانی متمرکز شده است.”

احتمالا تعریف دشوار بالا را چند بار مطالعه کنید، اما از مفهوم و پیچیدگی آن کاسته نشود. در ادامه به تعریفی ساده‌تر از این پروژه خاص می‌پردازیم.

بلاکچین

هایپرلجر، پلتفرمی برخلاف تصورات

پیش از همه باید بدانید که هایپرلجر برخلاف تصورات؛ یک کمپانی، پلتفرم بلاک‌چین، کیف پول دیجیتالی و یا رمزارز نیست. هایچرلجر یک پروژه متن‌باز (Open Source) است که توسط بنیاد لینوکس پایه‌گذاری شد.

بنیاد لینوکس یک بنیاد غیرانتفاعی است که به ساخت برنامه‌های متن باز در کلاس جهانی در حوزه‌های مختلف کمک می‌کند. هدف لینوکس از کلید زدن پروژه هایپرلجر، ایجاد لجری متن باز (دفترکل توزیع شده متن باز) به‌قصد پیش‌برد تکنولوژی بلاک‌چین در سطح سازمانی بود.

این بنیاد قصد داشت تا با استفاده از این پروژه، اپلیکیشن‌هایی ویژه برای هرحوزه کسب‌وکار و همچنین سیستم‌های سخت‌افزاری برای پشتیبانی از تراکنش‌های صنایع مختلف را توسعه دهد.

جای هایپرلجر واقعا خالی بود!

سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند، چرایی نیاز به چنین پروژه‌ای است.

چرا بنیاد لینوکس این پروژه را کلید زد؟

چه نیازی در حوزه‌های کسب‌وکار و صنایع مختلف به چنین پروژه‌ای بود؟

طبق آن‌چه که در وایت پیپر این پروژه نوشته شده است، هایپرلجر خودش را به عنوان یک گلخانه (Green House) برای گردآوری کاربران، توسعه دهندگان و خدمات‌دهندگان در حوزه‌ها و کسب‌وکارهای مختلف معرفی کرده‌است. تمام این اعضا و فعالان در صنایع مختلف، بر سر یک موضوع اتفاق نظر دارند و آن‌هم بهره‌بردن از تکنولوژی بلاک‌چین است. اما تکنولوژی بلاک‌چین اگرچه که بسیار کاربردی است، اما به‌طورکلی برای همه صنایع به یک حالت مناسب نیست و باید نسبت به هر حوزه کسب‌وکار توسعه داده شود تا بتواند اهداف و نیازهای آن حوزه را برطرف سازد. به همین دلیل جای خالی چنین پروژه‌ای حس شد و بنیاد لینوکس با هدف ساخت بلاک‌چین اختصاصی برای هرحوزه وارد عمل شد.

هایپرلجر فابریک

در دنیای هایپرلجر چه‌خبر است؟

از آن‌جایی که پروژه هایپرلجر یک پروژه متن باز است، امکان توسعه پروژه‌های دیگر توسط آن وجود دارد. به همین دلیل پروژه‌های بسیاری توسط شرکت‌های نامدار فناوری ایجاد شده‌اند.

پروژه‌های توسعه داده شده توسط هایپرلجر شامل دو قسمت چهارچوب‌ها (Frameworks) و ابزارها (Tools) می‌شود که هرکدام بر روی حوزه خاصی تمرکز دارند. در ادامه به توصیف مختصر هر پروژه به‌منظور جلوگیری از پیچیده شدن مطلب می‌پردازیم.

چهارچوب‌های هایپرلجر

HYPERLEDGER BURROW

این پروژه قادر است که قرارداد‌های هوشمند را بر روی ماشین مجازی هوشمند اتریوم (EVM) را توسعه دهد.

HYPERLEDGER FABRIC

این پروژه یکی از مشهورترین پلتفرم‌ها و چارچوب‌های هایپرلجر است. از این پلتفرم برای ساخت لجرهای غیرمتمرکز با ساختاری قابل تغییر و انعطاف‌پذیر استفاده می‌شود. هایپرلجر فابریک به دلیل قابلیت توسعه‌پذیری بالا بسیار موفق بوده است.

Hyperledger sawtooth

HEPERLEDGER INDY

ایندی یک لجر غیرمتمرکز با هدف توسعه مدیریت هویت غیرمتمرکز است. ایندی از ابزارهای مختلفی برای ایجاد هویت‌های دیجیتال مستقل برروی بلاک‌چین و یا هر لجرغیرمتمرکز دیگری استفاده می‌کند.

HYPERLEDGER IROHA

هایپرلجر آیروها یک چارچوب بلاک‌چینی است که با هدف مشارکت ساده و آسان در پروژه‌های زیرساختی که نیازمند به‌کارگیری تکتولوژی لجر غیرمتمرکز هستند، طراحی شده است.

HYPERLEDGER SAWTOOTH

این پلتفرم برای ساخت، توسعه و اجرای لجرهای غیرمتمرکز استفاده می‌شود. هدف ساتوث این است که ویژگی غیرمتمرکز بودن در لجرهای غیرمتمرکز را حفظ کند و قراردادهای هوشمند در سطوح سازمانی را در امن‌ترین حالت ممکن نگه دارد.

ابزارهای هایپرلجر

HYPERLEDGER CALIPER:

کالیپر یک ابزار مفید برای سنجش میزان کارایی هر بلاک‌چینی است. شرکت‌های بسیاری از این ابزار مفید برای سنجش کارایی لجرهای خودشون استفاده می‌کنند.

HYPERLEDGER CELLO:

هایپرلجر چِلو مجموعه‌ای از ابزارها است که بر اساس مدل به‌کارگیری نسبت به تقاضا عمل می‌کند. چِلو براساس راهکارهایی خودکار جهت اجرا و مدیریت عملیات‌های بلاک‌چین عمل می‌کند که باعث جلوگیری از تلاش بیهوده در اکوسیستم می‌شود.

 

Hyperledger caliper

HYPERLEDGER COMPOSER

کمپوزر ابزاری برای ساده‌تر کردن و سرعت بخشیدن به فرآیند ایجاد قرارداد‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های بلاک‌چین به‌منظور حل کردن مشکلات کسب‌وکارها است.

HYPERLEDGER EXPLORER

هایپرلجر اکسپلورر، داشبوردی از اطلاعات در مورد بلاک‌ها، نُدها، آمار، گزارش‌ها، قراردادهای هوشمند، تراکنش‌ها و هر اطلاعات ذخیره‌شده‌ای بر روی بلاک‌چین را در اختیار می‌گذارد. کاربران با استفاده از این ابزار می‌توانند جزئیات مدنظر خود را مشاهده کنند.

HYPERLEDGER QUILT

هایپرلجر کویلت، امکان تعامل و همکاری بین سیستم‌های لجر را از طریق پیاده‌سازی پروتکل‌های بین لجری را برقرار می‌کند.

سخن پایانی

ما در دنیای به‌هم‌پیوسته‌ای درحال زندگی هستیم. شکی نیست که در آینده نه چندان دور، شاهد نزدیکی بیشتری در بین تمام عرصه‌های زندگی خواهیم بود. اطلاعات، محتوای دیجیتالی، ارتباطات و اشتراکات در مقیاسی بسیار بزرگ‌تر از حال حاضر در تمام ابعاد زندگی شخصی و کاری ما به ایفای نقش خواهند پرداخت. بنابراین؛ نیاز به مدیریت دقیق مسائل امنیتی و حریم خصوصی ما بسیار اهمیت خواهد داشت.

هایپرلجر قطعا راه زیادی برای تکامل در پیش خواهد داشت، اما حقیقتی که باید پذیرفت، هدف بزرگی است که این پروژه روزبه‌روز در حال اوج گیری به سمت آن است و کاملا واضح است که مانند هر تکنولوژی دیگری کار را برای ما نسبت به گذشته ساده‌تر کرده است.

فروش تتر

وبلاگ تترلند، مرجعی مناسب برای افزایش اطلاعات در زمینه رمزارز تتر، خرید و فروش تتر و هم‌چنین مفاهیم پایه دنیای رمزارزها است.

اگر قصد خرید تتر (USDT) و یا فروش تتر (USDT) را دارید می‌توانید از طریق وب‌سایت و یا اپلیکیشن تترلند اقدام کنید.

امتیاز شما به این مقاله

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا